NS “Taisnīgums” : pret COVID-19 jācīnās nevis graujot valsts pamatus ar totalitārām metodēm, bet ārstējot slimos un ļaujot dzīvot veselajiem

Politiskā partija NS “Taisnīgums” uzskata, ka Sars-CoV-2 vīrusu infekcija un tās izraisītā saslimšana COVID-19 šobrīd, pusotru gadu pēc pandēmijas sākuma, kļuvusi ne tikai par medicīniski epidemioloģisku, bet vēl jo vairāk par sāpīgi samilzušu, arvien pieaugošu sociālekonomisku un politisku problēmu, kas prasa risinājumu. Atzīstot un uzsverot nepieciešamību pieņemt saprātīgus un atbildīgus lēmumus infekcijas negatīvās ietekmes mazināšanai, NS “Taisnīgums” tomēr kategoriski nosoda K.Kariņa valdības 14.jūlijā pieņemtos lēmumus par represīvās vakcinācijas ieviešanu, kā piespiedu līdzekli izmantojot nevakcinēto atlaišanu no darba, uzskatot tos par nesavietojamiem ar Latvijas Republikas Satversmē nostiprinātajiem demokrātijas pamatprincipiem, virkni spēkā esošiem likumiem un cilvēka neatņemajamām tiesībām pret paša gribu netikt pakļautam invazīvām medicīniskām manipulācijām. Ar šo nepārdomāto, vai tieši otrādi – labi pārdomāto, bet tautas vairākuma interesēm neatbilstošo lēmumu, Kariņa valdības partijas ir nodarījušas būtisku kaitējumu Latvijas kā nacionālas valsts valstiskumam, kas nav iespējams bez brīviem pilsoņiem, kuri paļaujas uz pašu veidoto valsti, tās pamatos liktām vērtībām.

COVID-19 vakcīnu statusa un represīvās vakcinācijas juridiski tiesiskā izvērtējumā pilnībā pievienojamies gan B. Rudevskas, J. Stepaņenko un Airas Jēkabsones izstrādātajam “Cilvēka brīvības un cieņas memorandam”, gan vietnē telos.lv publicētajā J. Baško rakstā “Par vakcīnām” paustajām atziņām.

Ņemot vērā gan dažādu zinātnieku – imunologu, virusologu un mikrobiologu – jau kopš 2020.g. vairākkārt izteiktās un šobrīd pilnībā apstiprinājušās prognozes par Sars-CoV-2 kļūšanu par endēmisku, populācijā paliekošu, neiznīdējamu, bet mazāk virulentu infekciju (Sk. piem. žurnālā “Nature” 2021.16.02. publicētu rakstu “The coronavirus is here to stay — here’s what that means”), gan, cita starpā, jaunākos epidemioloģiskos datus no pasaulē pašlaik visvakcinētākās valsts Izraēlas (Ar “Pfizer” vakcīnu vakcinēti ap 60% iedzīvotāju, t.sk. ap 80% pieaugušo), kur 2021.g. jūlija otrajā nedēļā vairākās vecuma grupās pilnībā vakcinēto, bet atkārtoti ar Sars-CoV-2 inficēto personu skaits pārsniedza nevakcinēto inficēto skaitu (kas pierāda, ka vakcīnu iedarbība, vīrusiem nemitīgi mutējot, salīdzinoši ļoti īsā laika posmā būtiski samazinās), partija NS “Taisnīgums” ir pārliecināta, ka Latvijai nepieciešams sekot nevis tādu totalitārisma bezdibenī krītošu valstu kā Krievija, Francija un Tadžikija piemēram, bet ņemt par paraugu Singapūru, kura no pandēmijas režīma valsts pārvaldes metodēm šobrīd pāriet uz endēmijas modeli, ar to saprotot vīrusa palikšanas pieņemšanu, COVID-19 turpmāku uzlūkošanu kā vienu no pastāvošajām respiratorajām saslimšanām, sekojošu atgriešanos pie normālas dzīves, ierobežojumu atcelšanu un samazināšanu. Līdzīgu lēmumu 12.jūlijā pieņēmusi arī Lielbritānija, par ierobežojumu atcelšanu spriež vēl virknē valstu. Īsumā kopsavelkot, endēmijas rīcībmodeli, dzīvojot kopā ar COVID-19, var raksturot šādi: ārstēt saslimušos un ļaut dzīvot veselajiem!

Viens no priekšnoteikumiem, lai panāktu “atgriešanos normālībā”, ir pārtraukt veselo cilvēku (t.i. personu bez noteiktiem simptomiem) testēšanu un šo testu rezultātu nepamatotu uzskatīšanu par nozīmīgu epidemioloģisku rādītāju. Pozitīvo testa rezultātu skaita vietā, tāpat, kā tas ir paredzēts Singapūrā, nepieciešams ņemt vērā tikai smagi saslimušo, ar COVID-19 diagnosticēto hospitalizēto pacientu skaitu, kas, vērtējot iespējamo medicīnas sistēmas pārslodzi, samērojams ar slimnīcās viņiem pieejamo gultasvietu daudzumu. Savukārt, lai šīs vietas pēkšņi neaptrūktos, laicīgi jāizveido un jāaprīko rezerves gultasvietas. Latvijā ir gana daudz valdošās elites iepriekšējās desmitgadēs īstenotās prettautiskās politikas ietvaros slēgtu mazo slimnīcu un skolu – izvēlēties no tām dažas piemērotākās un izveidot tajās COVID-19 slimniekiem paredzētas vietas, kas apgādātas ar nepieciešamajām zālēm un skābekļa aparātiem, ieplānojot arī atbilstoša personāla piesaisti, nebūtu pārāk daudz prasīts, ņemot vērā simtiem miljonu Kariņa valdības vējā izsēto naudu, kas izgaisusi 0,5 miljonu eiro vērtās biešu salātu receptēs, aprobežotās un bezjēdzīgās reklāmas kampaņās, “Airbaltic” melnajā caurumā un vēl simtiem līdzīgos veidos…

Tikpat svarīgs endēmiskā modeļa elements ir brīvprātīga vakcinācija. Vakcīnām, lai kāda un cik ilgi paliekoša arī nebūtu to iedarbība, jābūt pieejamām, taču vakcinācija nekādā veidā nedrīkst būt represīva, kas nozīmē arī to, ka publiskajos pasākumos netiek šķiroti vakcinētie un nevakcinētie. Ja strauja hospitalizēto skaita pieauguma gadījumā tiek noteikti pulcēšanās ierobežojumi vai masku nēsāšanas prasības, tās vienādi attiecas pilnīgi uz visiem pilsoņiem.

Līdz ar vakcināciju, sabiedriskajos medijos veicinot brīvu diskusiju par konkrēto vakcīnu iespējamajiem ieguvumiem un zaudējumiem, valstij jāatbalsta un jāreklamē arī citi profilaktiski līdzekļi, kas stiprina imunitāti un palīdz cīnīties gan pret vīrusu, gan citu patogēnu izraisītām respiratīvajām saslimšanām. Pirmām kārtām tās ir fiziskās nodarbības svaigā gaisā – tautas sporta spēles, pastaigas, vingrošana. Āra aktivitāšu aizliegums bija viena no lielākajām Kariņa valdības kovidnejēdzībām. Otrām kārtām daudz lielāka vērība pievēršama tādu veselībai nekaitīgu, bet imunitātes uzlabošanai pierādīti noderīgu līdzekļu kā C un D vitamīna lietošana. Mūsuprāt, rudens-ziemas jeb vīrusu sezonas laikā D vitamīns ar ģimenes ārstu starpniecību būtu jāizsniedz visiem iedzīvotājiem, kuriem tā lietošana nav medicīniski kontrindicēta.

Pieļaujot, ka valdošā koalīcija, cerot uz baiļu spiediena un masu propagandas manipulatīvo iedarbību, neieklausīsies nedz saprāta, nedz piespiedu vakcināciju noraidošo pilsoņu balsīs, atgādinām, ka vienīgais drošais veids kā pārtraukt K.Kariņa valdības uzsākto tiesiskuma likvidāciju un atjaunot paļāvību valsts pamatlikumā garantēto tiesību ievērošanai, ir gatavoties nākamajām vēlēšanām, kurās balsot par partijām, kas stingri noraida un ir gatavas atcelt gan 14.jūlijā, gan arī iepriekš pieņemtos neloģiskos un sociālekonomiski postošos lēmumus. NS “Taisnīgums” gaida savās rindās visus, kuru mērķis ir patiesi nacionāla, labklājīga, droša un demokrātiska latviešu valsts.

NS “Taisnīgums” valde

21.07.2021