trešdiena, 2021. gada 10. februāris

Iesniegums Latvijas žurnālistu ētikas padomei par Sandras Veinbergas izpausmēm mediju vidē

 Reaģējot uz rupjiem žurnālista ētikas kodeksa pārkāpumiem, kas cita starpā, saistībā ar varas elites un to apkalpojošās galma inteliģences izvērsto kultūrkaru pret Latviešu tautas identitāti, nacionālajām un tradicionālajām vērtībām, jau kļuvuši par ikdienišķu parādību gan privātajos, gan par valsts līdzekļiem uzturētajos medijos, esam nosūtījuši iesniegumu Žurnālistu ētikas padomei par īpaši rupju, jebkādas profesionālās ētikas robežas pārkāpjošu "žurnālistikas" kreatūru Sandras Veinbergas izpildījumā.

Komunikācijas zinātņu eksperte, profesore Sandra Veiberga interneta portālā TVNET.lv publicēja rakstu “Kas kopīgs Kapitolija šturmētājiem un Latvijas “ģimeņu aizstāvjiem” – Satversmes labotājiem?”:

https://klik.tvnet.lv/7168775/kas-kopigs-kapitolija-sturmetajiem-un-latvijas-gimenu-aizstavjiem-satversmes-labotajiem

Šis pats raksts, bet ar nosaukumu “Kas kopīgs Kapitolija šturmētājiem un Latvijas “ģimeņu aizstāvjiem”?” ir publicēts arī blogā “Sandra Veinberga (Veinberg)”:

https://sandraveinberga.com/2021/02/05/kas-kopigs-kapitolija-sturmetajiem-un-latvijas-gimenu-aizstavjiem/?unapproved=20127&moderation-hash=031c77a85617e5c1d19cdd6c8c4c5105#comment-20127

Kaut arī S. Veinberga nenosauc mūsu partiju vārdā, viņa definē kritērijus, uz kurām organizācijām ir attiecināms šis raksts. “Pie mums – patētiskie “ģimenes aizstāvji“ un aktīvisti, kas izliekas par „tautisko vērtību aizstāvjiem“. Nav svarīgi, kā minēto politisko grupējumu sauc un kā viņi dēvē paši sevi.”

S. Veinberga, izvairoties nosaukt konkrētas organizācijas, uz kurām viņa attiecina savas apsūdzības, tās vispārina pēc konkrētām pazīmēm: “ģimeņu aizstāvji” un “tautisko vērtību aizstāvji”. Tas nozīmē, ka ikviens, kas izlasa S. Veinbergas rakstu TVNET vai viņas blogā, žurnālistes apsūdzības var attiecināt arī uz mūsu partiju, jo Nacionālā Savienība TAISNĪGUMS ir dabisko “ģimeņu aizstāvji” un aktīvisti. Mūsu vērtību neatņemama daļa ir “Tautiskās vērtības”, kas mūsu partijas programmā ir noteiktas, kā galvenās pamatvērtības.

http://www.taisnigums.lv/p/programma.html

Līdz ar to uzskatām, ka šis raksts ir par mūsu partiju un S. Veinberga, publicējot šo rakstu, ir pārkāpusi “Latvijas Mediju ētikas padomes” Ētikas kodeksa pamatprincipus, viens no kuriem ir

Godprātība – nav pieļaujama un ir novēršama nepatiesas, sagrozītas vai maldinošā formā pasniegtas informācijas, pārspīlējuma, stereotipizācijas publiskošana un centieni tīši un aizklāti ietekmēt auditoriju.

Savā rakstā Sandra Venberga pārkāpj šo godprātības principu:

Kopīgais mērķis (zem krustnešu karoga) ir vienots – iznīcināt tos, kas nepatīk un nepieļaut viņu mierīgu dzīvi, līdzāspastāvēšanu un pretenzijas uz līdztiesību.” Šajā apgalvojumā ir veikta mūsu partijas demonizācija (centieni tīši un aizklāti ietekmēt auditoriju). Bez jebkādiem pierādījumiem vai faktiem tiek apgalvots, ka partija vēlas “iznīcināt, kas nepatīk”.

Ja vajag arī ar asins izliešanu. Būs tā kā viņi vēlas un viss.” Ja S. Veinbergas rīcībā ir informācija par kādas Latvijā esošas organizācijas gatavu savus mērķus sasniegt ar “asins izliešanu”, viņai vajadzētu vērsties tiesības sargājošās iestādēs.

Raksta lielākā daļa ir veltīta QAnon negatīvas darbības izklāstam, liekot saprast (no virsraksta un konteksta), ka Latvijā “ģimeņu aizstāvji” ir pielīdzināmi šai organizācijai, ar kuru mūsu partijai nav nemazākās saistības vai kopības “Pēc „latvju kuanona“ domām tas nedrīkst notikt un šādas viendzimuma ģimenes neesot pielīdzināmas parastām ģimenēm.” Šo frāzi nevar uztvert citādi kā vien sabiedrības maldināšanu un centienus ietekmēt auditoriju.

Ētikas kodeksā ir uzsvērts arī

Faktu un viedokļu nošķīrums – izplatot informāciju ir skaidri jānošķir fakti no žurnālistu viedokļiem vai interpretācijas.

S. Veinberga rakstā apgalvo, ka “Tiešām ir traģiski, ka šādi grupējumi atrod augsni arī Latvijā un aiz tiem stāv daži oligarhi, kas vēlas tikt atpakaļ „pie siles“”.  Tas nepārprotami ir žurnālistes viedoklis, kas lasītājam tiek pasniegts kā neapstrīdams fakts, bet tai pašā laikā netiek norādīts informācijas avots, uz kura tiek balstīts šāds apgalvojums. Mēs kategoriski noliedzam apgalvojumu, ka “aiz mums stāv daži oligarhi, kas vēlas tikt atpakaļ “pie siles””. Tas ir melīgs un nepatiess apgalvojums attiecībā uz mūsu partiju.

Noslēgumā vēlamies vērst uzmanību uz Sandras Veinbergas publisko aicinājumu: “Būtu vēlams, lai kādā no Latvijas zinātniskajiem institūtiem, sāktu nopietni nodarboties ar valsts iekšējā terorisma pētniecību (kamēr vēl nav Polijas situācija) un regulāri atspoguļotu notiekošo ar zinātnisku precizitāti tā, kā tas notiek attīstītās ārzemēs.” Šis aicinājums apdraud Latvijas valsts Satversmes 100. pantu “Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta.”

PSRS okupācijas režīma laikā “zinātniskais komunisms” stipri vien ierobežoja vārda brīvību un nepieļāva citu uzskatu brīvu paušanu. Nomainot “zinātniskā komunisma” pamatojumu ar “zinātnisko precizitāti”, būtība nemainās, jo nevajadzētu būt šaubām, ka Ziemeļkorejā un Ķīnā informācija tiek pasniegta ar “zinātnisku precizitāti”, ko reti kurais spēj apšaubīt.

Pieprasām TVNET redakcijai atsaukt rakstu “Kas kopīgs Kapitolija šturmētājiem un Latvijas “ģimeņu aizstāvjiem” – Satversmes labotājiem” un atvainoties mums un citiem ģimeņu aizstāvjiem par tā publikāciju.

Ētikas kodeksa punkti, kuru pārkāpums konstatējams:

Pārkāpti tika “Mēdiju ētikas kodeksa” 4.1.p. un 4.4.p.

4 komentāri:

  1. Vai jus planojat piedalities 2022 velesanas

    AtbildētDzēst
  2. Viņa jau sen dzen atklātu propagandu.Interesants arī fakts, ka viņas savārstījumiem komentāru iespējas vienmēr ir atspējotas. Viss rakstītais jāpieņem kā absolūta patiesība.

    AtbildētDzēst