pirmdiena, 2020. gada 28. decembris

3.janvāris- vēl viena pieminēšanas vērta diena Latvijas Brīvības cīņu kontekstā


1920.gadā 3.janvārī -25 grādu salā sākās unikāla arī tam laikam divu jaunu valstu Polijas un Latvijas kopēja militārā sadarbība, kura bija izveidota īsā laikā un bija ļoti veiksmīga. Mēneša laikā tika sakauta Sarkanā armija un atbrīvota Latgale.

Vēlāk Latvijas armijas virspavēlnieka štāba priekšnieks ģenerālis Pēteris Radziņš, kurš plānoja šo operāciju un vadīja mūsu armiju rakstīja par šo kauju un tās lielo nozīmi: “Mūsu karaspēkam bija jākaro ar ļoti lielu ienaidnieku — veselu lielvalsti — ienaidnieku, kurš bija uzvarējis visas baltās krievu armijas. Tikai ar šo uzvaru mēs pierādījām visai pasaulei, ka mums ir pilnīgi noteikta nacionāli valstiska apziņa, kura nepadodas nekādiem vilinājumiem ne uz labo, ne uz kreiso pusi. Tikai ar šo uzvaru mēs ieguvām Latvijas austrumu robežu. Ja mēs nebūtu karojuši un uzvarējuši Padomju Krievijas karaspēku, tad mēs ne tikai nekad nepievienotu Latgali pie Latvijas, bet nekad mēs nebūtu ieguvuši arī mieru un drošību no Krievijas puses.”
Kaut arī mēneša laikā tika sakauta Sarkanā armija. Tās nebūt nebija vieglas kaujas un noritēja ārkārtīgi smagos ziemas apstākļos, kur komunistu propagandisti visādi centās sagraut latviešu un poļu armijas vienotību.
Šajās kaujās Poļu armija zaudēja no 400 līdz 500 kritušo. Latvijas armijas ap 600 kritušo karavīru. No 1600 3. šķiras Lāčplēša Kara ordeņiem, kas pasniegti Latvijas armijas karavīriem, vismaz 465 ir pasniegti par varonību Latgales atbrīvošanā no lieliniekiem.

NS Taisnīgums aicina 3.janvārī aizdedzināt svecītes Lāčplēšu piemiņās vietās, godinot latviešu un poļu karavīru piemiņu, kuri krita cīņā par Latgali.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru