svētdiena, 2020. gada 15. marts

Nacionālā Savienība „Taisnīgums” aicina valdību spert izlēmīgus soļus sērgas izplatīšanās neitralizēšanā un ierobežojumu skarto cilvēku iztikas minimuma nodrošināšanai


Saistībā ar Covid-19 pandēmiju, aicinām Latvijas valdību spert stingrus un izlēmīgus, bet ārkārtēji nepieciešamus soļus sērgas tālākas izplatības ierobežošanai.
Valdības izsludinātais ārkārtas stāvoklis ir novēlots un joprojām pietiekami nekonsekvents, tādēļ aicinām to padarīt stingrāku. Atgādināsim, ka kritiskais stāvoklis, kāds izveidojies Itālijā, saistīts tieši ar valdības nespēju savlaicīgi un izlēmīgi reaģēt, nosakot nepieciešamos ierobežojumus.

-slēgt tirdzniecības centrus (izņemot pārtikas veikalus un aptiekas), pārtraukt brīvdabas tirdziņu un tirgus norisi. Uzlikt par pienākumu pārtikas veikaliem un aptiekām noteikt limitu, cik cilvēku vienlaicīgi tur var atrasties, kontrolēt to, nepieciešamības gadījumā piesaistot policijas pārstāvjus.

- uz laiku slēgt iestādes, kuru pastāvēšana nav saistīta ar ikdienas nepieciešamību- skaistumkopšanas saloni, restorāni, bāri, kafejnīcas, frizētavas, spēļu zāles, sporta klubi, peldbaseini, utml.

-sagatavot un aktualizēt detalizētu (pagasti, pilsētu mikrorajoni) slimības izplatības karti. Būt gataviem šajās vietās ieviest īpašu karantīnas režīmu, pārtraucot satiksmi, brīvu iekļūšanu un izkļūšanu civilpersonām, nodrošināt pārtikas un medikamentu piegādi.

-noteikt ierobežojumus sabiedriskā transporta kustībai, uzdodot par pienākumu darbavietām sagatavot un izsniegt izziņas strādājošajiem, kas pamato viņu pārvietošanos sabiedriskajā transportā sakarā ar nepieciešamību nokļūt darbavietā. Bezjēdzīga vizināšanās ir ierobežojama.

-Būt gataviem vispārējai bruņoto struktūru mobilizācijai un komandantstundu noteikšanai.


Otrs aspekts, kas pieprasa ārkārtēju rīcību, ir sociāli ekonomiskais. Nav noslēpums, ka ārkārtas stāvoklis, ar to saistītie ceļošanas, pulcēšanās un pārvietošanās ierobežojumi jūtami skars daudzas ekonomikas nozares- tūrismu, viesmīlību, tirdzniecību, transportu un citas. Uzņēmēji cietīs ievērojamus zaudējumus, strādājošie zaudēs darbu. Ir ārkārtīgi svarīgi samazināt ierobežojumu sekas uzņēmējiem, un nodrošināt iztikas minimumu cilvēkiem, kas uz laiku zaudē ienākumus. Aicinām valsti rīkoties atbildīgi un izlēmīgi, tā kā situācijas nopietnība prasa:

-izstrādāt īpašus kritērijus, kas ļautu identificēt personas, kuras ārkārtas situācijas radīto ierobežojumu dēļ zaudējušas darbu un garantētos ikmēneša ienākumus jeb iztikas līdzekļus. Nodrošināt šīm personām un viņu ģimenēm nepieciešamo iztikas minimumu.

-uzlikt par pienākumu finanšu institūcijām (komercbankām un citiem kredītu devējiem) atlikt tekošo kredītmaksājumu iekasēšanu no mājsaimniecībām, kuras locekļi ārkārtas stāvokļa dēļ zaudē regulārus ikmēneša ienākumus.

- nodrošināt ārkārtas stāvokļa ierobežojumu dēļ maksātspēju zaudējušajām mājsaimniecībām energoresursu (elektrības, gāzes, centralizētās apkures) un sakaru pieejamību atbilstoši šī brīža maksātspējai.

- ierobežojumu dēļ darbu zaudējušajiem operatīvi piešķirams bezdarbnieka pabalsts. Tas attiecināms arī uz pašnodarbinātajām personām.

Nacionālā Savienība „Taisnīgums”


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru